Centerpartiet är det nya högerpartiet
Det är med blandande känslor vi idag besöker en byggarbetsplats i Örnsköldsvik. Som fackligt aktiv finns det ett parti som sticker ut som det mest löntagarfientliga och som inger oro, nämligen Centerpartiet. Med oppositionsrådet och snickaren Dan Olssons syster, Maud Olofssons i spetsen har Centerpartiet har gått från att vara ett lyssnande folkrörelseparti, till en lekstuga för den nyliberala Stureplanshögern.
Tyvärr är det så att högerfalangen har stort inflytande på utformningen av Centerpartiets politik. Läser man partiets jobbprogram framgår det med all önskvärd tydlighet att facklig verksamhet och löntagares trygghet betyder väldigt lite. Man vill t.ex. införa en proportionalitetsprincip vid stridsåtgärder. Inte ens den moderata arbetsmarknadsministern Sven-Otto Littorin vill ha någon sådan förändring av den svenska modellen.
Ett annat krav från centern är att facken inte ska få vidta stridsåtgärder mot ett företag när de anställda inte tillhör något fackförbund. Detta visar på en fundamental brist på förståelse för hur den svenska arbetsmarknaden fungerar. Förslaget skulle ju innebära att en arbetsgivare kan ställa som krav för anställning att du inte får vara medlem i facket och på så sätt undvika att teckna kollektivavtal. Då får vi snabbt en situation där oseriösa arbetsgivare dumpar arbetsvillkor och konkurrerar med seriösa arbetsgivare på olika villkor.
Till detta kommer förslaget om att försämra lagen om anställningsskydd för de under 26 år, så att det ska bli möjligt med provanställning upp till två år. Även här offrar Centerpartiet grundläggande löntagarrättigheter i sin iver att vara mer nyliberala än Moderaterna.
Vid riksdagsdebatten med anledning av Lavalmålet (Vaxholmsmålet) var det åter Centerpartiets representant som ställde sig vid sidan av de andra partierna och var mer intresserad av marknadens fria rörlighet än att diskutera hur vi ska agera för att förhindra lönedumpning och oseriösa företag.
Vi har den senaste tiden fått allt fler exempel på hur utländsk arbetskraft kommer till Sverige och blir utnyttjade av skrupelfria arbetsgivare. De får inte överenskommen lön, arbetsmiljön är undermålig och vid flera fall har boendet varit under slavliknande förhållanden. Rikskriminalpolisen kallar det människohandel. Vi i Byggnads jobbar väldigt aktivt för att förhindra detta och vi har i debatten valt att kallar det för - jobbtrafficking dvs. ett systematiskt och organiserat utnyttjande av våra utländska kollegor. I mina fackligt internationella engagemang får vi ofta höra att det är viktigt med vår solidaritet och vårt arbete för att förhindra utnyttjande av våra utländska kollegor.
Man kan ju tycka att alla skulle ställa sig bakom denna kamp för rättvisa villkor. Så inte Centerpartiet. Istället väljer partisekreteraren att kritisera Byggnads för att använda ordet jobbtrafficking och starta en onödig pseudodebatt om ordens innebörd.
Vår undran är om snickaren och oppositionsrådet Dan Olsson (c) står bakom sina syster som vill försämra den svenska modellen? Tycker centerpartiet att byggnadsarbetare från Lettland är mindre värda än svenska byggnadsarbetare? Den borgliga regeringen är tydligen djupt splittrade i sin syn på hur arbetsmarknaden bör fungera och frågan är vem i regeringen som har störst inflytande i denna fråga, Maud Olofsson eller Fredrik Reinfeldt?
Hans Tilly
Ordförande Byggnads